Szczepienia

PRZYCHODNIA RODZINNA WILCZAKI

Wykonujemy szczepienia obowiązkowe oraz zalecane w Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Szczepienia wykonuje wykwalifikowany personel pielęgniarski  z uprawnieniami  w tym zakresie.

Dla bezpieczeństwa dzieci i wygody rodziców wszystkie szczepionki obowiązkowe i zalecane znajdują się w poradni, bez konieczności ich poszukiwania i przywożenia (przechowywanie i transport w niewłaściwych warunkach i temperaturze powoduje zniszczenie szczepionki i narażenie dziecka na niepożądane odczyny poszczepienne). Posiadamy również szczepionki  skojarzone gwarantujące szerszą ochronę dzieci przed chorobami, mniej wstrzyknięć, bólu i łez.

Szczepienia Przychodnia Wilczaki

Szczepienia zalecane

  • Szczepionki skojarzone (Infanrix Hexa lub Hexacima -szczepionka sześcioskładnikowa) zastępujące obowiązkowe szczepionki przeciw DTP, IPV, WZW typu B, zakażeniu Haemophilus Influenzae (HIB) podawane jednocześnie, ale w oddzielnych iniekcjach. Szczepionki wieloskładnikowe ujęte w zaleceniach Programu Szczepień Ochronnych gwarantują szerszą ochronę dzieci przed chorobami, mniej wstrzyknięć i w związku z tym bólu i łez u dziecka a stresu u rodziców. Mniejsze jest również ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych. Preparaty te nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministerstwa Zdrowia.

  • Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IchP) – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci poniżej 2 r.ż. i osoby dorosłe powyżej 65 r.ż.

  • Rotawirusy są najczęstszym czynnikiem wywołującym biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci do 5 roku życia. Zachorowania dotyczą najczęściej dzieci od 4 do 24 miesiąca życia. Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu.

  • Meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej u zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania) lub przez kontakt bezpośredni (np. podczas głębokiego pocałunku).Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16- 21 lat. Zakażenia meningokokowe występują na ogół sporadycznie, ale niekiedy bakterie te mogą wywoływać ogniska epidemiczne lub epidemie. Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.

  • Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus, który charakteryzuje się bardzo wysoką zaraźliwością sięgającą 90-95%. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym lub droga kropelkowa. Zakażenie szerzy się także pośrednio przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby. Choroba może rozwinąć się już po 10 dniach, a maksymalnie do 21 dni po kontakcie z zakaźnie chorym. Okres zakaźności trwa 1-2 dni przed i do 6 dni po pojawieniu się wysypki, praktycznie do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków.

  • HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn. Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową, do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

  • WZW typ B

Szczegółowy cennik szczepionek płatnych dostępny w rejestracji.

Program Szczepień Ochronnych: www.szczepienia.pzh.gov.pl